Predprogram 61. DLJI
U sklopu feste Sv. Vlaha i Dana Grada Dubrovnika vodstvo Dubrovačkih ljetnih igara najavilo je pretprogram 61. festivalske sezone
Program su 1. veljače u Festivalskoj palači u Dubrovniku predstavili intendant Dubrovačkih ljetnih igara Ivica Prlender, te novoizabrani ravnatelji dramskog i glazbenog programa – Dora Ruždjak Podolski i Ivan Repušić, a uz nazočnost pročelnice za kulturu grada Dubrovnika Ane Hilje Čagalj. Predstavljen je i DVD posvećen 60. obljetnici Igara, ali i prve dvije snimke iz vlastite produkcije igara ( Na taraci, Acis i Galatea), spremne za izlazak na medijsko tržište.
Uprava Igara će 12. veljače, već spomenuti DVD monografiju i pretprogram 61. Igara predstaviti i na prigodnoj press konferenciji u Bruxellesu,a koju će realizirati u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom i generalnim sponzorom – VIP-om.
Ukratko – dramski će program ponuditi dva premijerna naslova: Gogoljeva ‘Revizora‘ u režiji gosta iz Slovenije, Jerneja Lorencija, te dramu ‘Spašeni‘ domaćeg dramatičara i romanopisca Tomislava Zajeca, a u režiji Franke Perković.
Revizor Nikolaja Vasiljeviča Gogolja, utemeljitelja modernog ruskog realizma, u domaćim je kazalištima posljednji put premijerno izveden 2007. godine i to u režiji Krešimira Dolenčića, a na sceni zagrebačke Gavelle, no predstava u kojoj su žene glumile mušakrce nije baš najbolje dočekana, pa je brzo sišla s repertoara. Možda s istim tekstom više sreće bude imao slovenski redatelj Jernej Lorenci, koji je kao redatelj u Hrvatskoj debitirao baš u Gavelli i to 1998. – Strindbergovom – Gospođicom Julijom, a potom je prije nekoliko godina u HNK Rijeka režirao Ženidbu. Lorenci trenutno radi kao profesor na ljubljanskoj akademiji za kazalište i film, a tijekom prošle godine u Zagrebu su gostovale dvije njegove slovenske predstave - Veter v vejah borov i Nižina neba.
Druga dramska premijera bit će praizvedba drame Spašeni (2009.) Tomislava Zajeca, a koja je posljednji dio njegove trilogije trilogije koji još čine ‘Dorothy Gale‘ (2007.) i ‘Astronauti‘ (2008.). Zajec je (Zagreb, 1972.) zaposlen kao asistent na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti, a do sad je objavio tri zbirke poezije te četiri romana, ali i potpisao osam originalnih dramskih tekstova.
Sadržajno, kaže službena najava: “ova drama donosi priču o devetero ljudi koji se isprva susreću u trenutku prometne nesreće, a zatim točno godinu dana nakon tog događaja, gdje ih zatičemo kako se bore s posljedicama nesreće, ali i onim što jesu. Drama na taj način tematizira duboko osobnu borbu svakog pojedinca za pronalazak spasenja u okvirima vlastitog života, progovarajući o činjenici koliko smo u toj borbi sami, a opet koliko je ta unutarnja borba svima poznata, i u svom temelju, bolno ista.”
Predstavu će režirati Franka Perković koja s ravnateljicom dramskog programa DLJI, Dorom Ruždjak Podolski već godinama vodi kazališnu družinu KUFER, iako je potonja formalno osnivačica jednog drugog teatra – onog pod nazivom Studio Martić. Perković je docentica na ADU, i bivša ravnateljica DK Dubrava, a posljednjih je godina režijski potpisala predstave poput Bog masakra (zg), Ivica i Marica, Normanovska osvajanja, Naš dečko, Jebote, kol’ko nas ima!, te konačno Balade Petrice Kerempuha u DK Gavella.
Oboje redatelja po prvi će puta režirati na Dubrovačkim ljetnim igrama, no gdje – još uvijek se ne zna gdje (?) jer su u potrazi za prikladnim lokacijama kojima će “obogatiti festivalsku dramsku ponudu”.
Od repriznih izvedbi festivalska publika imat će priliku pogledati Shakespeareovog ‘Hamleta‘ i Držićeva ‘Skupa‘ u režiji donedavnog ravnatelja Drame DLJI, te Vojnovićevu ‘Na taraci‘ u režiji Joška Juvančića.
U glazbenom programu, čije možete proučiti ovdje, najavljene su pak još dvije premijere: Pergolesijeva ‘Služavka gospodarica‘ (La serva padrona), te Telemannova komična kantata ‘Schulmeister‘, a kojima će nastupiti Giorgio Surian i Valentina Fijačko s Varaždinskim komornim orkestrom pod ravnanjem mo Tomislava Fačinija. Tko će pak potpisati njihovu režiju – nije objavljeno.
I to je od programa DLJI – zasad sve. Isti pak, kao i svake godine – počinje 10 srpnja i traje do 25. kolovoza.
- Spašeni [3. 07. 2010.]
- Eurokaz Saloon: nove Igre za novi Dubrovnik [26. 04. 2010.]
- Nižina neba [4. 01. 2010.]
- Veter v vejah borov [29. 06. 2009.]
- Pretprogram 60. Dubrovačkih ljetnih igara [2. 02. 2009.]
- Normanovska osvajanja [20. 10. 2008.]
- Dodjeljene nagrade Orlando [25. 08. 2008.]
- Skup (DLJI) [13. 08. 2008.]
- San ljetne noći [10. 07. 2007.]
- Arhetip: Medeja/ Žena-Bomba/ Europa [10. 04. 2007.]




mobile



Super za zajeca, još bolje za perković:)
Osobno mislim kako je previše raširena pojava da se pozivaju strani redatelji. Zagrebačka akademija svake godine daje dovoljno novih diplomiranih redatelja, kojima treba dati prostor za afirmaciju. Ako se već poseže za stranim redateljima, to trebaju biti iskusni, vrhunski profesionalci i umjetnici, a ne oni koji su napravili 3 predstave. Bez obzira što je umjetnost u mnogočemu univerzalna, kazališna umjetnost ipak mora osjećati, poštivati i poznavati sredinu u kojoj nastaje… Što se tiče samog dramskoga repertoara, on nije u duhu Ljetnih igara, koje ionako postaju svake godine sve manje ‘dubrovačke’. Ipak, shvate li umjetnici dovoljno ozbiljno i odgovorno svoj dio posla, spremna sam na ugodna iznenađenja.
Komentirajte!
Morate biti logirani da biste mogli komentirati.
Sezona 2010/2011: HNK Zagreb
Uselite u Dnevni boravak
Tjedni Tv-pregled br.30/2010
Program 11. Festivala plesa i neverbalnog kazališta
Dramska kolonija u Grožnjanu
Videoteka: Sweeney Todd
Potvrđen program 25. Gavelinih večeri
Vanessa Redgrave i James Earl Jones voze Miss Daisy na Broadway
Barbiecue, SKROZ
Videoteka: Carmen (Ek)
Mucalo v.d. intendanta u inat Biškupiću?
Tom, Antonio, kako god – falit ćeš nam
Videoteka: Spring Awakening
Biškupić odbio potvrditi Mucala kao intendanta splitskog HNK
‘Generacija ’91. – 95.’ osvojila Beč
Paul McCartney piše balet